Bali a dél-kelet ázsiai szigetvilág gyöngyszeme. Pálmafás tengerpartok, töbszáz éves templomok, meseszép tájak várnak felfedezésre, ha idelátogatunk. Finom tengeri halak, és friss gyümölcsök közt válogathatunk kedvünkre, vagy koktélozhatunk Kuta tengerpartján, miközben a naplementét nézzük valamelyik négy-, vagy ötcsillagos szállodából. De ez az életforma leginkább a turistákat illeti meg, a helyiek legtöbbje ezt nem engedheti meg magának.
A házi szentély bejárata egy balinéz otthonban
Kövess minket Facebookon, hogy még több képet láss, amelyek a bejegyzésből kimaradtak, és hogy ne maradj le az új, izgalmas irásokról sem!
https://www.facebook.com/utazzunkegyutt.blog.hu
A balinézek nagyon kedves, mosolygós, segítőkész emberek,és felettébb udvariasak is. A sok idelátogató turista miatt a legtöbbjük beszél angolul - nem túl jól ugyan, és az akcentusuk is elég nehezen érthető az európai fülnek . Engem nagyon érdekelt, hogy hogyan élnek, szerettem volna jobban megismerni a kultúrájukat. Dehát mégse kopogtathattam be csak úgy valakinek a házába, úgyhogy inkább vártam a kínálkozó alkalomra. Éppen Ubud felé tartottunk a szálloda kisbuszával, és a sofőrt faggattuk a helyi szokásokról, mikoris ő felajánlotta, hogy egy közelben lévő faluban megnézhetjük az ismerősei házát. Hoppá! Itt is van a lehetőség! Egyből le is tértünk az útról. Más ázsiai országban esetleg felvetődött volna bennem a gondolat, hogy nem túl jó ötlet egy idegennel egy istenhátamögötti falu roskadozó házába bemenni, de ezek a balinézek tényleg rendes emberek, már többször jártam Bali szigetén, és volt alkalmam meggyőződni róla.
Betonkerítés,díszes kis kapu, mehettünk is be.
A ház bejárata
Sofőrünk leboltolta az ott lakó ismerőseivel, hogy pár dollár fejében körbemutatja a házat. Ha még naponta egy-két ilyen kíváncsi turistát talál, mint én, akkor szerintem ebből a ház lakói egész jól meg is élnének! Mint azt később megtudtam, Balin egy 150 dolláros havi fizetés- ami körülbelül 32 ezer forintnak felel meg- már nagyon jónak számit. Szegényes körülmények közt élnek, ez egyből látszódott, és persze több generáció lakik egy fedél alatt. Nagyon érdekes, hogy a kapun belépve egy udvarba érkezünk, és gyakorlatilag mindegyik szoba egy-egy kis házikó. A legtöbbnek csak fedele van, oldalfala nincs is, kivéve egy hálót és a konyhát.
Nem egy épületben laknak, hanem kicsiny házikók alkotják a szobákat
Az ott lakók a nappalinak kikiáltott kis ház padlóján ültek és kártyáztak, mosolyogva integettek, majd visszatértek a játékhoz, nem nagyon zavartatták magukat. Először a hálószobákat és a konyhát vettük szemügyre. A konyha hihetetlen, mintha pár száz évvel ezelőttről maradt volna ott. Persze se mikrósütő, se semmi modern konyhafelszerelés, csak pár ősrégi edény és fonott kosár. Még hűtőszekrényt se láttam!
A hálószobák berendezése szintén nagyon egyszerű, fából készült ágy és egy kis szekrény.
A konyha minden mai luxust nélkülöz, ritkán látni ilyet
A hálószoba berendezése is egyszerű
Nagy gondot fordítanak viszont a ház mögött található szentélyre. Már a bejárat is díszes, a belső részen pedig gyönyörűen fel van díszítve az oltár. Az istenségeknek banánt és virágokat ajánlanak fel, melyeket az oltárra helyeznek. A helyiek egyébként balinéz hindu vallásúak, az ősi hagyományaik keverednek a hindu vallással. Érdekesség, hogy Indonézia nagy része muszlim, de Balin mégis a hinduk vannak jelentős, több, mint 90 %-os többségben.
A házi szentély
Az oltáron friss banánt, virágokat és füstölőket helyeztek el
A szigeten a kakasviadalok igen népszerűek. Én ezt állatkínzásnak tartom, ezért hiába invitáltak, nem voltam hajlandó részt venni rajta. De a tulajdonosok nagyon büszkék a kakasokra, amik persze jó pénzt hoznak a konyhára. Ugyan a kakasviadalok illegálisak, de kisebb társadalmi eseménnyé nőtték ki magukat a szigeten, és elég sok turista látogatja, hogy fogadjanak a tarajos harcosokra. Ebben a házban is nagy becsben tartották a kakasokat, fonott kosarak alatt kapirgáltak az udvarban szegény párák, nem is kevesen.
A kakasviadalok harcosai kosarak alat kapigáltak a hátsó udvarban
Azt viszont a mai napig nem értem, hogy miért tartottak a háznál két tarajos sült. Mindenestre nagyon izgatottan mutogattak az irányukba, hogy nézzem meg őket! De a sofőrünk angol tudása se bizonyult elégnek ezen rejtély megoldásához! Mindenestre a kert végében ott figyelt két tarajos sül is a kutya és a macska mellett!
A két tarajos sül
Egy kutya is volt a ház körül- ez már inkább érthető
Látogatásunk végeztével megköszöntük a háziaknak, hogy körbenézhettünk, és adtunk nekik pár dollárt, ahogy ezt megbeszéltük- aminek ők nagyon örültek, és nagy hajlongások és integetések közepette utunkra engedtek. Érdemes utazáskor egy kicsit belekóstolni a helyiek életébe, és nemcsak a turisták által látogatott helyeket megnézni és bezárni magunkat egy luxusszállodába!
Kövess minket Facebookon, hogy még több képet láss, amelyek a bejegyzésből kimaradtak, és hogy ne maradj le az új, izgalmas irásokról és a hamarosan feltöltésre kerülő videókról sem!